Suplementacja w cross fit

Suplementacja odgrywa ważną rolę w każdym sporcie, w przede wszystkim w treningach, których celem jest poprawa siły i wytrzymałości. W przypadku cross fitu lista niezbędnych suplementów nie jest długa, ale warto ją znać i korzystać z polecanych produktów.

Na początku należy zaopatrzyć się w witaminy i minerały, ponieważ duży wysiłek fizyczny sprzyja ich niedoborom. Szczególne znacznie ma magnez, który redukuje uczucie zmęczenia i poprawia jakość snu. Kolejny ważny składnik to białko, które jest podstawową odżywką w treningu. Białko to budulec mięśni, a jego odpowiednia ilość wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Należy jednak pamiętać o tym, żeby nie przyjmować białka zaraz po treningu, tylko odczekać godzinę. Osoby trenujące cross fit powinny przyjmować także BCAA z glutaminą. Aminokwas stanowią około 35 % naszych mięśni. Najlepiej wybierać produkty, które mają proporcje 3:1:1 (leucyna, walina i izoleucyna). Przy budowie mięsni oraz bardzo długich treningach wytrzymałościowych warto zastosować odżywki węglowodanowe. Kreatyna nie jest typowym suplementem crossfitowym, ale w pewnych sytuacjach jej przyjmowanie może przynieść bardzo dobre rezultaty. Osoby, które chcą poprawić jakość snu, mogą sięgnąć także po ZMA, czyli połączenie magnezu, cynku oraz witaminy B6.

drug-1482616_1280

Przed zastosowaniem jakichkolwiek suplementów należy odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące celów treningowych oraz planu treningowego. Suplementy i odżywki powinny być dostosowane do rodzaju treningu i rezultatów, jakie chcemy uzyskać.